Facebook

Twitter

YouTube

pl. Niepodległości 4, 64-300 Nowy Tomyśl, 61 44 20 800
Polish English French German Russian
 
 

Wzrost liczby zachorowań na legionelozę wśród turystów Uni Europejskiej powracających z Palma Nova

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Tomyślu informuje, iż wg. informacji uzyskanych z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny wzrosła liczba zachorowań na legionelozę wśród turystów Unii Europejskiej powracających z Palma Nova, Hiszpania. W okresie od 11 września do 7 października 2017r. odnotowano 18 przypadków legionelozy, w tym jeden śmiertelny: 14 z Wielkiej Brytanii, 2 z Francji, 1 z Danii, 1 z Republiki Czeskiej. Dodatkowo odnotowano 1 przypadek legionelozy z Hiszpanii (pracownik hotelu w Palma Nova). Potwierdzonych jest 17 przypadków i wszystkie powiązane są z zakwaterowaniem w hotelach w Palma Nova.

      W związku z trwającym ogniskiem zachorowań na legionelozę Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Tomyślu informuje:

- turystów (zwłaszcza tych powyżej 50 r.ż., palących oraz z obnizoną ospornością) o konieczności zgłoszenia się do lekarza w przypadku wystąpienia objawów choroby układu oddechowego w ciągu dwóch tygodni od powrotu z Palma Nova;

- o ryzyku rozwoju leginelozy u osób przebywających w Palma Nova od 10 października lub później;

- o możliwości wystąpienia legionelozy u pacjentów, którzy wskazują objawy zapalenia płuc oraz podróżowali do danego obszaru w przeciągu dwóch tygodni przed wystąpieniem objawów.

Z powodu długiego okresu inkubacji oraz braku identyfikacji źródła zakażenia możliwe są kolejne przypadki choroby. Bakterie Legionella natomiast nie przenoszą się z człowieka na człowieka co oznacza, że zagrożenie dla populacji UE jest ograniczone do osób zamieszkujących lub odwiedzających dotknięty obszar.

Mapa strony

Logowanie

Strona logowania WSSE w Poznaniu.
 

Pliki do pobrania

Kontakt

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Tomyślu
pl. Niepodległości 4
64-300 Nowy Tomyśl
 
NIP: 788-10-17-902
REGON: 000631730
 

Archiwum

Statystyki odwiedzin

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Dzisiaj
Wczoraj
W tym miesiącu
Razem
625
1312
3703
551156

Mapa zagrożeń

Newsletter