Facebook

Twitter

YouTube

pl. Niepodległości 4, 64-300 Nowy Tomyśl, 61 44 20 800
Polish English French German Russian
 
 

Międzypowiatowa Olimpiada Wiedzy o Zakażeniach Wirusem HIV i Chorobie AIDS

27 października 1988 roku na 38. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych ustanowiono, że co roku 1 grudnia będzie obchodzony Światowy Dzień AIDS. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS.

Epidemia HIV to problem wciąż aktualny. Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, w roku 2016 wykryto w Polsce 1306 zakażeń HIV. To najwyższa liczba od lat 80-tych, kiedy po raz pierwszy usłyszeliśmy o epidemii. Oznacza, że każdego dnia minionego roku o seropozytywnym statusie dowiadywały się już średnio nie trzy osoby, jak szacowano wcześniej, ale 3,5. Jak będzie w roku 2017? Niestety trudno o optymizm. W punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), gdzie można wykonać test anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania, w całym roku 2016 odnotowano 444 zakażenia HIV. W bieżącym – już 409.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być fakt, że o trudnych problemach zdrowotnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową np. HIV, mówi się w Polsce mniej, niż by należało. Szacuje się, że w Polsce jest około 15 tys. osób, które nie wiedzą o swoim seropozytywnym statusie.

„Jeśli o ryzyku zakażenia HIV zacznie się mówić również w domach, zrobimy wielki krok w kierunku powstrzymania epidemii w Polsce. Obchodzony 1 grudnia Światowy Dzień AIDS to dobra okazja do podjęcia tego tematu. Na rozmowę o zdrowiu z bliskimi zawsze powinniśmy mieć czas. Chcielibyśmy, aby każdy Polak utożsamiał się z hasłem naszej nowej kampanii edukacyjnej #mamczasrozmawiac# - także w kontekście trudnych tematów zdrowotnych’’ -  podkreśla Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Jednym z elementów upowszechniający informacje na temat HIV/AIDS jest Międzypowiatowej Olimpiady Wiedzy o Zakażeniach Wirusem HIV i Chorobie AIDS "Czy wiesz wszystko o HIV/AIDS". Olimpiada została zorganizowana przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Grodzisku Wlkp., Nowym Tomyślu oraz Wolsztynie. W olimpiadzie udział wzięło 17 uczniów klas II szkół ponadgimnazjalnych ww. powiatów. Zadanie konkursowe polegało na rozwiązaniu testu wiedzy składającego się z pytań zamkniętych oraz otwartych, w którym można było zdobyć 52pkt. Komisja konkursowa w składzie: Kamilla Wieczorek – Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wielkopolskim, Tomasz Pocztowy - Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wielkopolskim, Marta Kaźmierczak - Starostwo Powiatowe w Wolsztynie, Janina Kościelniak – PROMED Grodzisk Wlkp., Katarzyna Łamaszewska – Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Grodzisku Wielkopolskim, Lucyna Matysiak  – Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Nowym Tomyślu,Teresa Żak – Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Wolsztynie po sprawdzeniu wszytskich testów wyłoniła laureatów olimpiady:

I  miejsce  Martyna Borowiak – Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Nowym Tomyślu – 48p.

II miejsce  Bartosz Duczyński - LO im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wlkp. – 43p.

III miejsce  Marta Murkowska  - LO im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wlkp. – 39p.

Laureaci olimpiady otrzymali nagrody rzeczowe natomiast wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Nagrody dla uczestników olimpiady ufundowali: Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wlkp., Nowym Tomyślu oraz Wolsztynie.

                                            01.12.2017r. CK Rondo Grodzisk Wlkp Profilaktyka HIV AIDS Międzypowiatowa Olimpiada Wiedzy 5

Mapa strony

Logowanie

Strona logowania WSSE w Poznaniu.
 

Pliki do pobrania

Kontakt

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Tomyślu
pl. Niepodległości 4
64-300 Nowy Tomyśl
 
NIP: 788-10-17-902
REGON: 000631730
 

Archiwum

Statystyki odwiedzin

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

Dzisiaj
Wczoraj
W tym miesiącu
Razem
649
1312
3727
551180

Mapa zagrożeń

Newsletter