Facebook

Twitter

YouTube

pl. Niepodległości 4, 64-300 Nowy Tomyśl, 61 44 20 800
Polish English French German Russian
 
 

Profilaktyka grypy

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Tomyślu przekazuje przygotowane w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (OPZG) i w ramach akcji „Zaszczep się wiedzą” materiały informacyjno-edukacyjnych dotyczące profilaktyki grypy. Ponadto informuję, iż w ramach kampanii „Zaszczep się wiedzą” przygotowano bajkę dla dzieci pt. „Przygody dzielnego niedźwiadka Szczepana”, która dostępna jest pod adresem http://zaszczepsiewiedza.pl/bajka-dla-dzieci/

Więcej informacji na stronie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy www.opzg.pl oraz na stronie akcji społecznej „Zaszczep się wiedzą” www.zaszczepsiewiedza.pl.

Ulotka "Fakty na temat grypy" - otwórz

Ulotka "Stop grypa" - otwórz

Plakat "Grypa - szczepisz czy ryzykujesz?" - otwórz

Grypa to ostre wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych, wywoływane przez wirusy grypy. Przyczyną corocznych, sezonowych wzrostów zachorowań na grypę w okresie jesienno-zimowym są wirusy grypy typu A i B. Grypa powoduje zachorowania w każdej grupie wiekowej (Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że rocznie dotyczyć może 5% - 10% dorosłych i 20% - 30% dzieci). Na całym świecie, szacuje się, że corocznie zachorowania na grypę są przyczyną około 3 do 5 milionów przypadków ciężkich powikłań pogrypowych,a około 250 000 do 500 000 zgonów.

W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. Zgłoszeniu do organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej podlegają zgodnie z definicją (przyjętą na potrzeby nadzoru nad chorobami zakaźnymi w krajach Unii Europejskiej) rozpoznawane przez lekarzy zachorowania na grypę (rozpoznaną klinicznie i/lub laboratoryjnie) oraz wszystkie rozpoznane klinicznie zachorowania grypopodobne i ostre zakażenia dróg oddechowych. Biorąc pod uwagę powyższą definicję w powiecie nowotomyskim liczba zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę w 2016 roku wyniosła 47 543, natomiast w 2017 roku 51 350.

Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób.

Objawy grypy są niecharakterystyczne, lecz najczęstsze dotyczą nagłego występowania:            

  • objawów ogólnych - wysokiej gorączki, dreszczy, bólów mięśni, bólów głowy, uczucia rozbicia i osłabienia, złego ogólnego samopoczucia;
  • objawów ze strony układu oddechowego - suchego kaszlu, bólu gardła i kataru.

U małych dzieci obraz kliniczny może być całkowicie niecharakterystyczny i obejmuje zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty. Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3-7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać do ok. 2 tyg. Najczęstsze powikłania grypy to zapalenia ucha środkowego oraz angina paciorkowcowa.

Grypa może prowadzić również do ciężkich powikłań i hospitalizacji - najczęstsze to zapalenie płuc, do rzadszych należą zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych   i inne, które zdarzają się u dzieci poniżej 2 roku życia, dorosłych w wieku 65 lat lub starszych, kobiet w ciąży oraz osób przewlekle chorych.

Tak jak w przypadku innych chorób wywoływanych przez wirusy antybiotyki są nieskuteczne i leczenie jest głównie objawowe. Zaleca się pozostanie w domu i odpoczynek, picie dużej ilości płynów, stosowanie niesterydowych środków przeciwzapalnych.

Należy jednak podkreślić, iż najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania i związanych z nim powikłań jest profilaktyka pod postacią corocznego szczepienia poprzedzającego sezon zachorowań na grypę. W Polsce coroczne szczepienia są zalecane przez ekspertów wszystkim osobom powyżej 6 miesiąca życia, a w szczególności: osobom chorym na choroby przewlekłe; zdrowym dzieciom w wieku od 6 miesiąca życia do 18 roku; osobom w wieku powyżej 55 lat; pracownikom ochrony zdrowia oraz placówek zapewniających opiekę osobom chorym i niepełnosprawnym; pracownikom wykonującym zawody wymagające ciągłego kontaktu z ludźmi. Kwalifikację osoby do szczepienia przeprowadza lekarz, a samo szczepienie może być wykonywane wyłącznie przez lekarza lub pielęgniarkę. Ze względu na zmienność antygenową grypy konieczne jest coroczne ponawianie szczepienia, aby chronić się przed nowymi szczepami wirusa.

W celu zapobiegania zachorowaniu i dalszemu szerzeniu się grypy sezonowej zaleca się:

  • przestrzegać zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania należy zakrywać usta i nos chusteczką jednorazową, a w przypadku jej braku należy kichać lub kaszleć w zgięcie łokciowe (dłonie nie zostaną zakażone wirusem),
  • regularne mycie rąk wodą i mydłem lub środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu,
  • unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi,
  • unikanie tłumu i masowych zgromadzeń,
  • częste wietrzenie pomieszczeń, w których się przebywa,
  • w środkach transportu zbiorowego (autobusy, tramwaje, pociągi) unikanie niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia
  • regularne, coroczne szczepienie przeciw grypie,
  • w przypadku wystąpienia objawów grypowych pozostanie w domu.

Artykuł opracowano na podstawie materiałów zamieszczonych na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego www.gis.gov.pl

"Zaszczep się przeciw grypie" - link do WSSE Poznań

Mapa strony

Logowanie

Strona logowania WSSE w Poznaniu.
 

Pliki do pobrania

Kontakt

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Tomyślu
pl. Niepodległości 4
64-300 Nowy Tomyśl
 
NIP: 788-10-17-902
REGON: 000631730
 

Archiwum

Statystyki odwiedzin

Odwiedza nas 156 gości oraz 0 użytkowników.

Dzisiaj
Wczoraj
W tym miesiącu
Razem
977
1724
3982
606127

Mapa zagrożeń

Newsletter